Canisterapia vo vzdelávaní žiakov s autizmom

Autor: Zuzana Sičáková | 25.2.2016 o 12:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  28x

Canisterapiu možno opísať ako terapiu pomocou špeciálne cvičených psov - formou starostlivosti o ne, využívaním dotykov, hladenia, kontaktu, komunikácie prostredníctvom zvieraťa. Využíva ich pozitívne pôsobenie na pohodu človeka.

Otázku edukácie dieťaťa s autizmom riešia hlavne rodičia, ktorí hľadajú pre svoje zdravotne znevýhodnené dieťa najvhodnejšiu formu vzdelávania, ale tiež odborníci, pedagógovia, ktorí majú žiaka s autizmom v triede. Určite každý zo zúčastnených mi dá za pravdu, že pre dosiahnutie čo i len malého pokroku a posunu vo vzdelávaní týchto detí vpred, je potrebné vyskúšať všetky dostupné prostriedky. V našej škole – SŠI, ZŠ pre žiakov s autizmom, Považská Bystrica, sa už niekoľko rokov osvedčuje zaradenie zdravotnej terapie, canisterapie, do výchovno-vzdelávacieho procesu žiakov s autizmom.

Canisterapiu možno opísať ako terapiu pomocou špeciálne cvičených psov - formou starostlivosti o ne, využívaním dotykov, hladenia, kontaktu, komunikácie prostredníctvom zvieraťa. Podľa výskumov, ale aj z praktických skúseností môžeme tvrdiť, že má pozitívny vplyv na nervovú sústavu, jemnú a hrubú motoriku, chôdzu, dych, rozvíja komunikačné schopnosti, pozitívne upravuje vzorce správania. Canisterapia je forma zooterapie, ktorá využíva pozitívne pôsobenie psíkov na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka.

       perex photo              perex photo           perex photo

Zatiaľ posledná návšteva terapeuta so svojim pomocníkom v našej škole sa konala minulý týždeň. Tentoraz bola určená žiakom I. stupňa a najmenším deťom zo špeciálnej MŠ. Napriek počiatočným obavám nielen rodičov, ale aj niektorých detí, znova sme sa presvedčili o pozitívnom pôsobení štvornohého chlpáča na človeka. Hravou a nenásilnou formou, pod vedením a usmerňovaním skúsenej tety terapeutky, vytvorili si deti ku psíkovi priateľský a dôverčivý vzťah. Noví kamaráti si prisľúbili opätovné stretnutie, na ktoré sa už teraz veľmi tešia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?