Canisterapia vo vzdelávaní žiakov s autizmom

Autor: Zuzana Sičáková | 25.2.2016 o 12:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  39x

Canisterapiu možno opísať ako terapiu pomocou špeciálne cvičených psov - formou starostlivosti o ne, využívaním dotykov, hladenia, kontaktu, komunikácie prostredníctvom zvieraťa. Využíva ich pozitívne pôsobenie na pohodu človeka.

Otázku edukácie dieťaťa s autizmom riešia hlavne rodičia, ktorí hľadajú pre svoje zdravotne znevýhodnené dieťa najvhodnejšiu formu vzdelávania, ale tiež odborníci, pedagógovia, ktorí majú žiaka s autizmom v triede. Určite každý zo zúčastnených mi dá za pravdu, že pre dosiahnutie čo i len malého pokroku a posunu vo vzdelávaní týchto detí vpred, je potrebné vyskúšať všetky dostupné prostriedky. V našej škole – SŠI, ZŠ pre žiakov s autizmom, Považská Bystrica, sa už niekoľko rokov osvedčuje zaradenie zdravotnej terapie, canisterapie, do výchovno-vzdelávacieho procesu žiakov s autizmom.

Canisterapiu možno opísať ako terapiu pomocou špeciálne cvičených psov - formou starostlivosti o ne, využívaním dotykov, hladenia, kontaktu, komunikácie prostredníctvom zvieraťa. Podľa výskumov, ale aj z praktických skúseností môžeme tvrdiť, že má pozitívny vplyv na nervovú sústavu, jemnú a hrubú motoriku, chôdzu, dych, rozvíja komunikačné schopnosti, pozitívne upravuje vzorce správania. Canisterapia je forma zooterapie, ktorá využíva pozitívne pôsobenie psíkov na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka.

       perex photo              perex photo           perex photo

Zatiaľ posledná návšteva terapeuta so svojim pomocníkom v našej škole sa konala minulý týždeň. Tentoraz bola určená žiakom I. stupňa a najmenším deťom zo špeciálnej MŠ. Napriek počiatočným obavám nielen rodičov, ale aj niektorých detí, znova sme sa presvedčili o pozitívnom pôsobení štvornohého chlpáča na človeka. Hravou a nenásilnou formou, pod vedením a usmerňovaním skúsenej tety terapeutky, vytvorili si deti ku psíkovi priateľský a dôverčivý vzťah. Noví kamaráti si prisľúbili opätovné stretnutie, na ktoré sa už teraz veľmi tešia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?